پیرمردی که آرزویش زیارت «قزل امام» بود

عقیق: کارگروه بخش بین‌الملل دوازدهمین جشنواره بین‌المللی فرهنگی هنری امام رضا(ع) با حضور سیدجواد جعفری دبیر جشنواره، محمود واعظی دبیر بخش بین‌الملل جشنواره و ابوذر ابراهیمی ترکمان رئیس سازمان فرهنگ و ارتباطات اسلامی و دیگر اعضای کارگروه در این سازمان برگزار شد

برگزاری جشنواره امام رضا(ع) در 70 کشور از چهار قاره جهان

در ابتدای این جلسه، جعفری ضمن اشاره به سخنی از وزیر ارشاد که جشنواره امام رضا(ع) را مظهر دیپلماسی فرهنگی بین ملت‌ها می‌داند، حمایت‌ها از جشنواره امام رضا(ع) را در راستای دغدغه‌های فرهنگی رهبر معظم انقلاب دانست.

در ادامه، واعظی به ارائه توضیحاتی درباره بخش بین‌الملل جشنواره امام رضا (ع) پرداخت.

وی راهبرد اصلی در جشنواره دوازدهم را مخاطب‌محوری و «جریان‌سازی و حمایت از تشکل‌ها و ظرفیت‌های بومی و محلی با تأکید بر جوانان» عنوان کرد و افزود: خروج برنامه‌ها فعالیت‌ها از روال دولتی و رسمی به بومی‌سازی و به‌کارگیری ظرفیت‌های محلی مهم‌ترین تلاش ما در جشنواره دوازدهم است.

دبیر بخش بین‌الملل دوازدهمین جشنواره امام رضا(ع) سپس با اشاره به میزبانی 70 کشور جهان از این جشنواره گفت: 30کشور آفریقایی، 21کشور آسیایی، 15کشور اروپایی و چهار کشور آمریکایی میزبان دوازدهمین جشنواره بین‌المللی امام رضا(ع) هستند و حدود بیست و پنج عنوان برنامه با محوریت سازمان فرهنگ و ارتباطات اسلامی و با همکاری مجمع جهانی اهل بیت(ع)، مرکز امور بین‌الملل و مدارس خارج از کشور وزارت آموزش و پرورش و جامعة المصطفی العالمیه در این کشورها برگزار می‌شود.

وی یکی از آسیب‌های جدی دولتی‌بودن جشنواره را قائم‌بودن به رایزن‌ها و سفارت عنوان کرد و افزود: نهادهای رسمی دولتی باید ناظر باشند و اجرای فعالیت‌ها توسط بومیان انجام شود، کنند این اتفاق دوره گذشته در بانکوک‌ تایلند رخ داد و جشنواره کاملاً خودجوش توسط مردم و مؤسسات مردم‌نهاد برگزار شد.

وقتی نذر وزیر فرهنگ ترکمنستان ادا شد

در ادامه این نشست، ابراهیمی ترکمان به عنوان رئیس کارگروه بخش بین‌الملل جشنواره امام رضا(ع) به ایراد سخنرانی پرداخت.

وی گفت: اخیراً جزوه‌ای در منزل مرحوم آیت‌الله میلانی پیدا شده که به خط ایشان و دارای مطالب عرفانی است. وقتی این جزوه را تورق می‌کردم به مبحثی تحت عنوان «استشراق» برخوردم با این مضمون که آفتاب همیشه نور خود را می‌رساند چه بخواهیم چه نخواهیم تفاوتش در این است که بعضی انسان‌ها استعداد بیشتری در دریافت نور آفتاب دارند. ایشان بام و سرداب را مثال می‌زنند و می‌گویند ما گاهی مثل سرداب هستیم و استعداد کمتری برای دریافت آفتاب فیض الهی داریم و برای پرورش این استعداد یک راه وجود دارد و آن ولایت است، یعنی توسل به ائمه اطهار(ع) و تقویت فطرت توحیدی. امام علی‌بن موسی‌الرضا(ع) نیز در احادیث خود همواره بر توحید تأکید دارند.

وی ادامه داد: به قول مرحوم آیت‌الله احمدی میانجی؛ اگر ثلث میزان اعتمادی که به یک پزشک داریم و زیر تیغ او می‌رویم، به خداوند اعتماد کنیم، کارمان حل می‌شود.

رئیس سازمان فرهنگ و ارتباطات اسلامی سپس به رویکرد سازمان متبوع خود در جشنواره امام رضا(ع) پرداخت و افزود: به همکاران‌مان در رایزنی‌های فرهنگی توصیه کردیم آن مناطقی که امکان برگزاری جشنواره‌ امام رضا(ع) مهیاست، آن را به عنوان یک برنامه ثابت در تقویم سالانه خود درج کنند.

وی سپس به جایگاه رفیع امام علی‌بن موسی‌الرضا(ع) در میان دیگر ملت‌ها پرداخت و با ذکر یک نمونه ادامه داد: بنده چهار سال در ترکمنستان مشغول خدمت بودم. مقبره عارف نامی »ابوسعید ابوالخیر« در این کشور و در منطقه‌ای به نام مهنه (216 کیلومتری عشق‌آباد) قرار دارد و هیچ آبادی و شهری آنجا نیست و برهوت است. یک بار به آنجا رفتیم، فقط یک پیرمرد حضور داشت که خادم مقبره بود. او با شیر شتر و به گرمی از ما پذیرایی کرد، به او گفتیم اگر درخواستی دارد بگوید تا در صورتی که بتوانیم انجام دهیم. گفت کاری کنید بتوانم بروم قزل امام را ببینیم. ترکمن‌ها ارادت ویژه‌ای به امام رضا(ع) دارند و به دلیل طلایی‌بودن گنبد آن حضرت به ایشان «قزل امام» (امام طلایی) می‌گویند.

ابراهیمی ترکمان در پایان سخنان خود به کرامتی از امام رضا(ع) از قول وزیر وقت فرهنگ ترکمنستان اشاره کرد و گفت: با ایشان که صحبت می‌کردم، یک بار گفت: «پسرم فرزنددار نمی‌شد، وقتی با آقای نیازوف (رئیس‌جمهور فقید ترکمستان) به ایران آمدیم، اجازه گرفتم و به حرم قزل‌ امام رفتم و حاجتم را خواستم و باور نمی‌کنید یک سال بعد نوه‌دار شدم». او می‌گفت: «سال بعدش، باز از امام خواستم یک نوه پسر به من عطا کند و دقیقاً چنین شد

رونمایی از کتاب دستاوردهای بین‌المللی جشنواره امام رضا(ع)

درادامه مراسم، حاضران در جلسه به ارائه گزارش و دیدگاه‌های خود پرداختند.

نماینده مجمع جهانی اهل بیت(ع) اظهار داشت: بیش از 300 نفر از فارغ‌التحصیلان جامعة المصطفی در 150 نقطه دنیا موفق به برگزاری برنامه‌ها و جشن‌های رضوی شدند.

دبیر کارگروه بانوان و خانواده گفت: در سال‌جاری چهار جلسه داشتیم و پیشنهاد منتخبی را به دبیر جشنواره ارائه کردیم و منتظر پاسخ دبیرخانه جشنواره هستیم تا اقدام کنیم، یک بانک اطلاعاتی مفید نیز از NGO‌های فعال بانوان در خارج کشور داریم.

نماینده اصفهان گفت: کمیته کودک و نوجوان هشت جشنواره برگزار می‌کند که هفت جشنواره در بعد ملی و یک جشنواره به نام «قصه‌گویی رضوی» به صورت بین‌المللی برگزار می‌شود. این جشنواره به میزبانی اصفهان برگزار خواهد شد، سال قبل 4 هزار قصه به جشنواره رسید که 50 قصه از کشورهای مختلف جهان دریافت شد، طبق آسیب‌شناسی‌هایی که داشته‌ایم امیدواریم امسال تعداد آثار بین‌المللی افزایش چشم‌گیری داشته باشد.

مدیرکل ارشاد خوزستان و مجری جشنواره شعر عربی نیز خواستار ارتقای کیفی اطلا‌ع‌رسانی و افزایش میزان جوایز در جشنواره‌های بخش بین‌الملل شد.

نماینده کردستان گفت: امام رضا(ع) فقط متعلق به شیعیان نیست بلکه متعلق به کل جهان اسلام است و در کردستان که اکثراً شافعی مذهبی هستند، احترام ویژه‌ای برای امام رضا (ع) قائلند. همچنین ما آمادگی ترجمه صحیفه جامعه رضوی را به زبان کردی دارا هستیم.

مدیرکل امور فرهنگی ایرانیان خارج از کشور سازمان فرهنگ و ارتباطات اسلامی که اداره‌کل وی یک سال است به جشنواره پیوسته، با اشاره به سکونت چهار تا پنج میلیون ایرانی خارج از کشور گفت: در بخش ادبیات، هنرهای تجسمی، و فضای مجازی برنامه‌های متنوعی را در نظر گرفته‌ایم و به این هموطنان -فارغ از هر نوع گرایش دارند- به عنوان یک استان می‌نگریم، در این راه از ظرفیت‌های NGOهای ایرانی هم بسیار می‌توان استفاده کرد.

مسئول کارگروه فرهنگی هنری نیز عنوان کرد: سال گذشته برای 40 کشور اقلام فرهنگی ارسال کردیم و به تنهایی در حدود 80 نقطه برنامه فرهنگی جشنواره رضوی را برگزار کردیم. همچنین تقدیر از شهید حجت‌الاسلام انصاری (رایزن فرهنگی ایران در بیروت) به عنوان خادم برگزیده فرهنگ رضوی مصوب شده است.

نماینده سازمان اوقاف و امور خیریه هم اظهار داشت: با توجه به هزینه سنگین ارسال کتاب به خارج از شکور، پیشنهاد می‌کنیم قرآن کریم و مفاتیح را در لبنان چاپ کنیم تا هزینه‌های چاپ و ارسال کاهش یابد. سال‌ قبل حدود 15 هزار جلد چاپ کردیم و جا دارد این تعداد را گسترش دهیم چرا که قرآن بدون ترجمه در خارج کشور خواهان بسیار دارد.

در پایان این مراسم، رئیس سازمان فرهنگ و ارتباطات اسلامی از کتاب عملکرد بخش بین‌الملل دوره قبلی جشنواره (دوره یازدهم) رونمایی کرد.

عضویت 12 کارگروه در بخش بین‌الملل جشنواره امام رضا(ع)

بر اساس این گزارش، بخش بین‌الملل جشنواره امام رضا(ع) 12 کارگروه دارد که عبارتند از:

1- کارگروه فرهنگی هنری (با مسئولیت اداره کل همکاری‌های فرهنگی هنری سازمان فرهنگ و هنر ارتباطات اسلامی)

22ـ کارگروه انتخاب خادمان نمونه رضوی (با مسئولیت اداره کل همکاری‌های فرهنگی هنری سازمان فرهنگ و هنر ارتباطات اسلامی)

3- کارگروه بومی‌سازی برنامه‌ها و ساماندهی مبلغان بومی (با مسئولیت معاونت امور بین‌الملل جامعة المصطفی العالمیه)

4- کارگروه محصولات فرهنگی و اقلام متبرک رضوی (با مسئولیتمعاونت تبلیغات و ارتباطات آستان قدس رضوی)

5- کارگروه ایرانیان خارج از کشور (با مسئولیت اداره کل ایرانیان خارج از کشور سازمان فرهنگ و ارتباطات اسلامی)

6- کارگروه امور بانوان و خانواده (با مسئولیت اداره کل امور بانوان و خانواده سازمان فرهنگ و ارتباطات اسلامی)

7- کارگروه تولید ترجمه و نشر آثار (با مسئولیت معاونت امور بین‌الملل مجمع جهانی اهل بیت)

8- کارگروه مدارس خارج از کشور (با مسئولیت مرکز امور بین‌الملل و مدارس خارج از کشور وزارت آموزش و پرورش)

9- کارگروه اعزام مبلغ جشنواره‌های رضوی (با مسئولیت مرکز جهانی تبلیغ)

10- کارگروه فضای مجازی (با مسئولیت مرکز رسانه‌های دیجیتال وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی)

11- کارگروه رسانه (با مسئولیت معاونت برون مرزی صداوسیما)

12- کارگروه کودک و نوجوان (با مسئولیت کانون پرورش فکری کودکان و نوجوانان)

همچنین اعضای شورای بین‌الملل دوازدهمین جشنواره بین‌المللی فرهنگی هنری امام رضا(ع) عبارتند از:

- معاونت بین‌الملل دفتر مقام معظم رهبری

- بنیاد بین‌المللی فرهنگی هنری امام رضا (ع)

- سازمان فرهنگ و ارتباطات اسلامی

- مجمع جهانی اهل البیت (ع) - معاونت بین‌الملل

- جامعة المصطفی العالمیه (معاونت بین‌الملل - اداره کل روابط عمومی و بین‌الملل)

- نمایندگی ولی فقیه در امور دانشجویان ایرانی مقیم خارج از کشور

- آستان قدس رضوی - معاونت تبلیغات و ارتباطات اسلامی

- سازمان اوقاف و امور خیریه

- مرکز امور بین‌الملل و مدارس خارج ازکشور وزارت آموزش و پرورش

- مرکز دیپلماسی عمومی و رسانه‌ای وزارت امور خارجه

- معاونت برون‌مرزی صداوسیمای جمهوری اسلامی

- اداره کل همکاری‌های فرهنگی و هنری سازمان فرهنگ ارتباطات اسلامی

- مرکز ساماندهی ترجمه و نشر معارف اسلامی و علوم انسانی

- کانون پرورش فکری کودکان و نوجوانان

- اداره کل امور اجتماعی و فرهنگی ایرانیان خارج از کشور سازمان فرهنگ و ارتباطات اسلامی

- اداره کل بانوان و خانواده سازمان فرهنگ و ارتباطات اسلامی

- شبکه آی‌فیلم

- انتشارات بین‌المللی الهدی

- معاونت بین‌الملل حوزه علمیه

بر اساس این گزارش، دوازدهمین جشنواره بین‌المللی فرهنگی هنری امام رضا(ع) از یکم تا یازدهم ذی‌القعده (موسوم به دهه کرامت) برابر با پنجم تا پانزدهم شهریور 1393 در تمام استان‌های ایران و 200 نقطه جهان برگزار می‌شود. علاقه‌مندان برای شرکت در بخش‌های مختلف این جشنواره می‌توانند به سایت شمس توس به نشانی www.shamstoos.ir مراجعه کنند.


 
منبع:فارس

211008