شب وفات حضرت خدیجه در کربلا+ فیلم

عقیق:در دومین شب جمعه ماه مبارک رمضان و همزمان با شب وفات حضرت خدیجه (س)، کربلا شب متفاوتی را تجربه کرد و در حالی که سال گذشته به دلیل شیوع کرونا در چنین ایامی حرم‌ها خلوت بود، این بار زائران و عاشقان حسینی نه تنها از عراق، بلکه از برخی دیگر از کشورها برای عرض تسلیت این ایام، به کربلا مشرف شدند.

 

{$sepehr_media_285912_400_300}

حضور زائران در کربلا در شب وفات حضرت خدیجه

در بین‌الحرمین و اطراف حرم امام حسین (ع) و حضرت عباس (ع) از حوالی غروب زائران حضور یافته و سفره‌های افطاری در جوار حرم‌ها پهن کردند و در این قطعه از بهشت انگار خبری از کرونا نبود و همه در حالت عادی و حتی بدون داشتن ماسک کنار یکدیگر نشستند. در جای جای اطراف حرم‌ها، عاشقان حسینی به دعا و نیایش می‌پرداختند و منتظر اذان مغرب و افطار شب دهم ماه رمضان بودند.

پس از اذان مغرب هر کسی هر آنچه در سفره افطاری داشت، به دیگری تعارف می‌کرد تا ثوابی در افطاری زائران داشته باشد. در هر جایی از حرم و اطراف حرم عاشقان گرد هم جمع شده بودند و پس از افطاری و نماز، به سوی ضریح حرم امام حسین (ع) و حضرت عباس (ع) مشرف شدند.

در سال‌های گذشته در بین‌الحرمین به همت متولیان حرم امام حسین (ع) و حضرت عباس (ع) سفره‌های افطاری پهن می‌شد که سال گذشته و امسال برای جلوگیری از شیوع کرونا خبری از این سفره‌ها نیست و به جای آن مردم خودشان برای افطار در این قطعه از بهشت حضور یافته و سفره افطاری پهن می‌کنند.

 

{$sepehr_media_285913_400_300}

حرم عباسی و سفره‌های افطاری در کربلا

در حرم حضرت عباس (ع) نیز مراسم سالروز وفات حضرت خدیجه (س) به همت متولیان حرم عباسی برگزار و دعای فرج در شبستان حرم سقای دشت کربلا طنین‌انداز شد.

در شب وفات حضرت خدیجه (س) حرم‌های مطهر کربلا تا حوالی سحر مملو از جمعیت بود و حتی زائران هند و پاکستان نیز در جوار حرم امام حسین (ع) به عزاداری می‌پرداختند. دسته‌های عزاداری در کنار حرم امام حسین (ع) با شور و نوای خاصی بود که بسیاری از زائران عراقی نیز با وجود اینکه معنای این راز و نیایش عاشقانه را متوجه نمی‌شدند، دور این دسته‌ها جمع و با آنها همراه شدند.

در دومین شب جمعه ماه رمضان مراسم سالروز وفات حضرت خدیجه (س) نیز برگزار شد و عراقی‌ها در حالی که جای زائران ایرانی در کربلا خالی بود، به نیابت از آنها به زیارت پرداختند.

به گزارش فارس، از اسفند ۹۸ به شیوع کرونا مرزهای عراق بسته شد و پس از آن با وجود آمادگی سازمان حج و زیارت با توجه به شرایط کرونا، ستاد مقابله با کرونا مجوز اعزام زائران و کاروان‌ها به عتبات را صادر نکرد و به این ترتیب از ابتدای شیوع کرونا تاکنون هیچ زائری به صورت رسمی به عتبات اعزام نشده است.

 

منبع:فارس