چه کسانی خیانت می‌کنند؟

عقیق:نشست «مدیریت غریزه جنسی در طوفان ابتلائات آخرالزمانی» از سلسله نشست‌های فرهنگ مهدوی با سخنرانی حجت الاسلام رضا مهکام کارشناس دینی و استاد دانشگاه عصر پنجشنبه ۲۷ تیر ماه در سالن سوره حوزه هنری سازمان تبلیغات اسلامی برگزار شد.

اروپا از چه زمانی به برهنگی روی آورد؟

حجت‌الاسلام مهکام با اشاره به تاریخ تحولات جنسی در غرب بیان داشت: اگر به فیلم‌ها، عکس‌ها و مستندها در اروپا و آمریکا نگاه کنید متوجه می‌شوید که قبل از سال ۱۹۶۰ بسیاری از مردان و زنان با لباس پوشیده بوده‌اند. خانم‌ها معمولاً روسری سرشان بوده و دامنی بلند می‌پوشیدند.

وی افزود: از سال ۱۹۶۰ تا ۱۹۶۸ اروپا به سمت برهنگی می‌رود که بعدها نامش را انقلاب جنسی می‌گذارند. در مقالاتشان می‌بینیم که اعتراف می‌کنند که به هیچ وجه این انقلاب جنسی یک خیزش اجتماعی نبوده، بلکه یک نمایشی بوده که پشت آن سرمایه‌داران و سیاست‌مداران بودند.

 

این استاد دانشگاه با بیان اینکه از هم پاشیدن بنیان خانواده از هدف اصلی این تحول بوده است،‌ ابراز داشت: وقتی فرد خانواده نداشته باشد، ساعات بیشتری از روز را می‌تواند مشغول کار شود. به علاوه زنان نیز مشغول به کار می‌شوند و نیروی کار دو برابر می شود. در بسیاری از جاها از زنان کار بیشتری می‌کشند و مزد کمتری می‌دهند.

هدف از انقلاب جنسی در اروپا

وی با اشاره به اینکه برخی از کشورها از صنعت سکس به عنوان جاذبه گردشگری استفاده می‌شود، ادامه داد:‌ هدف از انقلاب جنسی رسیدن به لذت و شادی بدون تعهد بوده است. آزادسازی جنسی، رواج جلوگیری از آبستنی با قرص‌های ضد بارداری، برهنگی در ملأعام و در حضور دیگران، گسترش روابط جنسی پیش از ازدواج و تبدیل آن به امری معمولی، هنجار شدن همجنس‌گرایی و ارضای میل جنسی به شکل‌های دیگر و قانونی شدن سقط جنین، نتایج انقلاب جنسی در غرب است.

حجت‌الاسلام مهکام با بیان اینکه در جامعه امروز اروپا برای گرفتن شناسنامه برای فرزند نیازی به ذکر نام پدر نیست، تصریح کرد:‌ تمام این فرآیندهایی که در غرب اتفاق افتاد با فرآیندی مرموز در کشورهای جهان سوم به ویژه اسلامی دارد اتفاق می‌افتد. اگر مثلثی را شامل نیاز نوجوان، جوان و بزرگسال به مسایل جنسی و هجمه‌های گوناگون از همه طرف و بی‌برنامگی مسئولان فرهنگی در نظر بگیریم، می‌بینیم که این‌ها جوانان و نوجوانان ما را تحت الشعاع قرار داده که فشار بسیار زیادی بر روی او می‌آورد.

نظر اسلام درباره غرایز انسانی

وی گفت: در تمام غرایز در اسلام اصل بر مدیریت و ارضای سالم است. در حالی در روانشناسی ملاک ارضا در چهارچوب رضایت فرد و محیط است. در اسلام ملاک در چهارچوب هنجار عقلی و شرعی است و باید تعادل را حفظ کرد.

 

این استاد دانشگاه با تأکید بر اینکه در اسلام فقط در چهارچوب ازدواج مشروع انسان حق دارد رابطه جنسی داشته باشد، اظهار داشت: اسلام مداخله در فرد و محیط را در دستور کار قرار می‌دهد. برخی پدیده‌ها مثل کشف حجاب به دیگران آسیب وارد می‌کند و قوه جنسی دیگران تحت فشار قرار می‌گیرد. در اسلام قاعده لا ضرر و لا ضرار وجود دارد و ما نه حق داریم به خود ضرر برسانیم و نه به دیگران.

وی ادامه داد: در اسلام صرفاً توصیه برای فرد نیست، بلکه برای محیط هم توصیه وجود دارد. خیلی از اوقات از جوانان می‌شنویم که می‌گویند وضعیت ما خیلی سخت است و باید این سخن آنان را بپذیریم. باید بپذیریم در شرایط هجمه‌هایی که امروز وجود دارد مدیریت غریزه جنسی بسیار کار سختی است. نباید به هیچ وجه حریف را دست کم گرفت.

دلمان هر چیزی خواست بلافاصله به او ندهیم

حجت‌الاسلام مهکام خاطرنشان کرد: امیرالمؤمنین (ع) قوه جنسی و تمام تمایلات انسان را به یک اسب تشبیه می‌کند که می‌تواند رم کند و سوارکار بی‌اراده را به سمت تباهی و هلاکت می‌راند. اما خویشتنداری و پرهیزکاری فرد را به ایمنی، آسایش و خوشبختی می‌رساند. باید خود را عادت دهیم دلمان هر چیزی خواست بلافاصله به او ندهیم و با کمی تأخیر بدهیم. این کار باعث می‌شود ما مدیر نفس خود شویم.

وی با اشاره به هجمه‌های جنسی در فضای مجازی گفت:‌ مثلاً گاهی در فضای مجازی می‌رویم و به این سادگی نمی‌توانیم از آن دل بکنیم. اگر در زمینه‌های مختلف این مدیریت را انجام دهیم در غریزه جنسی هم می‌توانیم این مدیریت را صورت دهیم. خیلی‌ها را در جامعه داریم که توانسته‌اند در این شرایط سخت خود را نگاه دارند. 

راه‌های مدیریت فکر از پر کردن اوقات فراغت تا  کوچک نشمردن گناه

این کارشناس دینی با تأکید بر اینکه با مدیریت فکر و تخیل می‌توان جلوی خیلی از رفتارهای نامناسب را گرفت، بیان داشت:‌ راه‌های مدیریت فکر شامل فکر کردن به مسایل خوب و مثبت،  پر کردن اوقات فراغت است. همچنین ترسیم چهارچوب ذهنی و مسیر عملی یکی دیگر از راه‌های مدیریت غریزه جنسی است.

وی افزود: یکی از دلایلی که امروز زیاد خیانت زناشویی داریم این است که وقتی از افراد تست‌های روانشناسی می‌گیریم می‌بینیم که افراد برای خود چهارچوبی مبنی بر عدم رابطه جنسی و عاطفی خارج از خانواده ندارند. اگر برای خود چهارچوبی تعریف کردیم اثرات محرکات بیرونی خنثی می‌شود.

حجت‌الاسلام مهکام کوچک نشمردن گناه را یکی دیگر از راهکارهای مدیریت نفس برشمرد و گفت:‌ گاهی بسیاری از مقدمات گناه را ساده می‌شماریم و خیلی راحت اعتماد می‌کنیم. علی(ع) می‌فرمایند: با قمع با خواهش‌های خود مخالفت کنید. یعنی محکم در برابر آن‌ها بایستید. در آموزش‌های جنسی به کودکان نیز گفته می‌شود نه گفتن بلند و محکم در برابر سوء استفاده دیگران را به آنان آموزش دهید.

وی ادامه داد:‌ جلوگیری از افراط در تأمین نیازها راهکار دیگر است. برخی افراد تا هر وقت که دلشان می خواهد تلویزیون می‌بینند، تا هر وقت که دلشان می‌خواهد استراحت می‌کنند، همچنین در مسایل جنسی نیز این گونه عمل می‌کنند.

این استاد دانشگاه ابراز داشت: اقدامات زمینه‌ای در فضای سبک زندگی راهکار بعدی است. برنامه‌ریزی برای کار مداوم و عدم داشتن وقت بیکاری که در روش کاردرمانی به آن پرداخته می‌شود، موجب می‌شود فضای ذهنی انسان درگیر کار شود و کمتر تخیلات جنسی داشته باشد.

گاهی فرزندان ساعت‌ها در خانه تنها هستند/ راهکار کنترل نیاز جنسی فرزندان

وی ادامه داد: دوری از محیط‌های آلوده و ناسالم نکته دیگر است. استفاده درست و مطلوب از اوقات فراغت نکته دیگر است. گاهی فرزندان ساعت‌ها در خانه تنها هستند و اینکه چه کارهایی انجام می‌دهند را خدا می‌داند. پیشگیری از روابط ناسالم و پرورش تقوا و معنویت در وجود خویش از راهکارهای دیگر است. راهکار مهم دیگر تسهیل و تسریع در امر ازدواج است. 

حجت‌الاسلام مهکام تصریح کرد:‌ از لحظه‌ای که قوه جنسی به ما دست می‌دهد تا روزی که می‌خواهیم ازدواج کنیم باید عفاف و خودمهارگری جنسی داشته باشیم تا وقتی که بتوانیم ازدواج کنیم. از ابتدا باید کودکان را در مسایل مختلف خویشتن‌دار بار آورد.

وی افزود: کودک را تا ۴ سالگی باید کنترل کنیم. از ۴ تا ۱۵ سالگی باید به او یاد دهیم که خودش روی خود کنترل درونی داشته باشد. از ۱۵ سالگی تا زمان ازدواج یعنی حدود ۲۲ سالگی نیز خویشتنداری را در او تقویت کنیم. نباید سن ازدواج را به تأخیر بیندازیم. سنت غلط بالا رفتن سن ازدواج را باید شکست.