عقیق |‌ aghigh.ir

کد خبر : ۹۳۵۴۸
تاریخ انتشار : ۲۳ دی ۱۳۹۶ - ۲۳:۳۲
انتقاد آیت الله شب زنده دار از سخنان اخیر رئیس جمهور:
آیت الله محمدمهدی شب زنده دار عضو فقهای شورای نگهبان امروز در درس خارج فقه خود که در دارالتلاوه مسجد اعظم قم برگزار شد، نسبت به اظهارات یکی از مسؤولان واکنش نشان داد.
عقیق:آیت الله محمدمهدی شب زنده دار عضو فقهای شورای نگهبان امروز در درس خارج فقه خود که در دارالتلاوه مسجد اعظم قم برگزار شد، نسبت به اظهارات یکی از  مسؤولان واکنش نشان داد و گفت: گاهی در سخنان بعضی از بزرگان حکومت کلماتی گفته می شود که برای جامعه شیعه به ویژه حوزه علمیه قابل تحمل نیست.وی افزود: ما نسبت به عقاید شیعه با هیچ کس رودربایستی نداریم  و انقلاب اسلامی  برای این است که این ارزش ها گسترش و قوام پیدا کند.

آیت الله شب زنده دار اظهار داشت: اینکه گفته شود معصوم، امام، پیامبر هم قابل نقد هستند نادرست است،  اگرچه ممکن است مقصود گوینده این باشد که ائمه (ع) و رسول خدا (ص) با اجازه دادن به نقد با افراد برخورد می کردند و به دیگران نمی گفتند که ساکت شوند و حق نقد ندارند.

وی ادامه داد: افرادی بودند که مقامات ائمه طاهرین(ع) مانند عصمت این بزگواران را در آن زمان نمی دانستند از این جهت شاید نقد می کردند اما این معنا با نقد و نقد پذیری که امروز مطرح می شود متفاوت است.

عضو جامعه مدرسین حوزه علمیه قم در تبیین معنای امروزی نقد و نقدپذیری  ابراز داشت:  امروز وقتی می گویند کسی باید نقد پذیر باشد، یعنی واقعا کسی اشکال دارد و اشکال را به او می گویند و باید اشکالش را بپذیرد،  نقد امروز یعنی ما معصوم نیستیم و ممکن است که انسان خطا کند و اشتباه داشته باشد و اگر شخصی اشتباهش را به او گفت و فهمید اشتباه کرده باید بپذیرد.

وی عنوان کرد: نقد در مورد ائمه طاهرین(ع) از ناحیه کسانی مطرح می شد که به مقامات ایشان آشنا نبودند یا اگر آشنا بودند هدف دیگری داشتند و اشکال می کردند، ائمه(ع) که نقد ندارند چرا که پیامبر اسلام و ائمه (صلوات الله علیهم) معصوم هستند.


عضو فقهای شورای نگهبان در دفاع از عقاید شیعه خاطرنشان کرد: این معنا ندارد که حرف هایی بزنیم و عقاید شیعه را مورد هجمه قرار دهیم،  ما نسبت به عقائد شیعه و آنچه که در شیعه مسلم است با احدی رودربایستی نداریم و اگر بنا باشد این مطالب تکرار شود همانطور که قبلا هم شبیه این مطلب نسبت به مولا امیر المومنین(ع) گفته شد، بدانند که حوزه در مقابل آنها برخواهد خاست.

وی خطاب به مسؤولان کشور گفت: شما باید خدا را شکر گزار باشید که این فرصت به شما داده شده تا در حکومت الهی و اسلامی خدمتگزار باشید، شما طبق عقائد شیعه و ولایت فقیه به اینجا رسیدید. و الا چه جایگاهی داشتید که به این مقامات برسید، حالا هر روز به یک جای عقاید شیعه هجمه و مناقشه می کنید.

حجت الاسلام حسن روحانی رئیس جمهور در دیدار با وزیر و معاونان وزارت امور اقتصادی و دارایی که روز دوشنبه 18 دی ماه برگزار شده بود گفته بود: «همه باید انتقاد بشوند استثنا نداریم ، تمام مسئولین در کشور قابل نقد هستند ، ما در کشور معصوم نداریم ، اگر یک وقتی امام زمان ظهور کرد آنوقت هم میشود نقد کرد.»
پربازدیدترین اخبار
پنجره
ارسال نظر
نام:
ایمیل:
* نظر:
غیر قابل انتشار: ۰
در انتظار بررسی: ۰
انتشار یافته: ۲
احسان ازمشهدالرضا
|
Iran, Islamic Republic of
|
۱۱:۱۷ - ۱۳۹۶/۱۰/۲۴
0
1
سلام
این روحیه بسیار عالی است ولی آنچه ما در گذشته دیدیم با این قضایا متفاوت است.
اینکه رییس جمهور در این رابطه به خطار فته جای هیچ شک و شبهه ای نیست و ما هم بسیار متاسفیم که اعتقادات شیعه هم دستاویز بازیهای سیاسی شده است .
والبته شاید این هم از سیاستی است که همه چیز حتی دین را فدای منویات خود می کند .
اما خدا کند این در همه جا باشد و وقتی بعضیها برای تقریب،اعتقادات تشیع را تاریخی می خوانند یا بعضی ها در گفتار خود اهانت به مقدسات و شعائرامام حسین را روا می دارند یا نسبتهای غلو آمیز به هم جناحی های خود می دهند یا در لباس روحانیت رفتارو گفتاری دارند که آبروی دین و تشیع را می برد نیز همین رویه را دنبال کنند و ما به ذهنمان نیاید که این دلسوزیها نه از سر دلسوزی که دنباله رو بازیهای سیاسی است . انسان حر همیشه حر است و آزاد و فرقی نمی کند آنکه انحرافی دارد کیست و چه جایگاهی دارد. از هرجناح و دسته و در هر سن و سال جلو او (البته با رعایت ادب و تقوی) می ایستد و از حریم امام زمان خویش دفاع می کند.
یاعلی
اللهم عجل فرجه
صقث
|
Iran, Islamic Republic of
|
۱۵:۰۶ - ۱۳۹۶/۱۰/۲۴
0
0
اگر طرف حساب ما معصوم باشد حق نقد نداريم مگر..................................................................................................................... باشيم
تازه ها
پربحث ها