عقیق |‌ aghigh.ir

کد خبر : ۹۳۴۳۸
تاریخ انتشار : ۲۰ دی ۱۳۹۶ - ۱۸:۲۵
آیه 55 سوره مائده و شان نزول آن/
خبرگزاری میزان- کارشناس علوم قرآنی گفت: در آیه 55 سوره مائده و معروف به آیه ولایت آمده است "إِنَّمَا وَلِيُّكُمُ اللّهُ وَرَسُولُهُ وَالَّذِينَ آمَنُواْ الَّذِينَ يُقِيمُونَ الصَّلاَةَ وَيُؤْتُونَ الزَّكَاةَ وَهُمْ رَاكِعُونَ". "ولى شما تنها خدا و پيامبر اوست و كسانى كه ايمان آورده‏ اند، همان كسانى كه نماز برپا مى ‏دارند و در حال ركوع زكات مى‏ دهند".
عقیق:سعید شمس کارشناس علوم قرآنی در گفت و گویی درباره آیات قرآن که درباره امیرالمومنین علی (ع) نازل شده است گفت: با وجود این که نامی از امیرالمومنین علی (ع) در قرآن نداریم اما آیات بسیاری در ارتباط با این حضرت نازل شده است.

وی در این راستا افزود: در آیه 55 سوره مائده و معروف به آیه ولایت آمده است "إِنَّمَا وَلِيُّكُمُ اللّهُ وَرَسُولُهُ وَالَّذِينَ آمَنُواْ الَّذِينَ يُقِيمُونَ الصَّلاَةَ وَيُؤْتُونَ الزَّكَاةَ وَهُمْ رَاكِعُونَ". "ولى شما تنها خدا و پيامبر اوست و كسانى كه ايمان آورده‏ اند، همان كسانى كه نماز برپا مى ‏دارند و در حال ركوع زكات مى‏ دهند". وقتی به شان نزول این آیه رجوع کنیم می‌بینیم که درباره زمانی است که حضرت در مسجد مشغول خواندن نماز و در رکوع بودند که فقیر وارد مسجد می‌شود. می‌گوید کسی نیست به من کمک کند؟ کسی به او کمک نمی‌کند اما امیرالمومنین علی (ع) در میان نماز و در حال رکوع به این شخص اشاره می‌دهد، او را به نزد خود می‌آورد و انگشتر خود را در حالت رکوع به او صدقه می‌دهد.

این کارشناس علوم قرآنی تاکید کرد: اهل سنت و اهل شیعه هر دو  نقل کرده‌اند که این آیه بعد از اهدای انگشتر به فقیر توسط حضرت علی(ع) بر پیامبر اکرم(ص) نازل شد. در اینجا اسمی از حضرت برده نشده است اما آیه می‌فرماید ولی شما کیست؟ کسی که نماز اقامه می‌کند، زکات می‌دهد و در حال رکوع صدقه می‌دهد. با دقت در این آیه اشاره به حقانیت و ولایت امیرالمومنین درک می شود. قریب به 300 آیه در شان حضرت که مسئله ولایت را نیز مد نظر قرار داده اند وجود دارد.  

شمس درباره شخصیت امیرالمومنین و جایگاه ارزشمند ایشان توضیح داد: حضرت علی (ع) به‌عنوان کسی که از همان دوران کودکی پدر و مادر خویش را از دست داده و در دامان رسول خدا(ص) بزرگ شده در همه جا همراه حضرت بود.  حتی وقتی که حضرت خدیجه(س) قصد بردن غذا برای پیغمبر در غار حرا را داشت امیرالمومنین غذا را ‌گرفته و بالای کوه می‌برد. در روایات داریم که در بسیاری از مواقع آنچه را که بر پیامبر وحی می شد حضرت علی(ع) نیز می‌شنید، به گوشش می‌ رسید و متوجه می‌شد. هر کجا پیغمبر حضور داشته امیرالمومنین علی (ع) حضور داشت. وقتی پیامبر اکرم(ص) دین اسلام را اعلام کرد ایشان اولین کسی بود که به دین مبین اسلام روی آورد، حتی در جنگ‌ها همیشه وقتی مبارز طلبیده می شد تنها شخصیتی بود که به‌عنوان اولین نفر برای مبارزه داوطلب می شد.

وی ادامه داد: در جنگ خیبر وقتی دشمن را شکست داد به صورت داوطلبانه جلو رفت و یک تنه درِ ورودیِ قلعه خیبر که 44  مرد جنگی از باز و بسته کردن آن عاجز بودند از جا در می آورد.

این کارشناس علوم قرآنی درباره قدرت وجودی و معنوی حضرت علی (ع) به خصوص در واقعه فتح خیبر اظهار کرد: حضرت امام سجاد (ع) می‌فرمایند: امیرالمومنین در زمانی که قلعه خیبر را فتح کرد سه روز بود که روزه گرفته و چیزی هم نخورده بودند. از نظر دلاوری، بی نظیر و همواره دوشادوش پیغمبر محافظ و مدافع ایشان بودند.

شمس درباره جایگاه حضرت علی(ع) در نزد فرشتگان خاطرنشان کرد: پیامبر اسلام(ص) وقتی به معراج می روند در قسمتی وارد می‌شوند و می‌بینند که فرشته‌ها منبری ساختند و روی آن منبر دور یکی از فرشته‌ها که شبیه چهره حضرت علی (ع) است می‌چرخند . می پرسند که چرا چنین کاری می کنید؟ فرشتگان در جواب می گویند چون علاقه وافری به امیرالمومنین علی(ع) داشتند از خداوند درخواست کردند که چهره یکی از فرشته‌ها را شبیه چهره حضرت خلق کند تا آن ها بتوانند از وجودش بهره‌مند شوند.

منبع:میزان
پربازدیدترین اخبار
پنجره
ارسال نظر
نام:
ایمیل:
* نظر:
تازه ها
پربحث ها