عقیق |‌ aghigh.ir

کد خبر : ۹۳۴۲۶
تاریخ انتشار : ۲۰ دی ۱۳۹۶ - ۱۴:۱۱
حجت الاسلام والمسلمین رشاد؛
رییس شورای حوزه علمیه استان تهران و تولیت حوزه علمیه امام رضا علیه السلام در جلسه درس اصول که در همین حوزه علمیه برگزار شد، مطرح کرد: چه بسیار عالمانی که جهلشان آنان را هلاک کرد.
عقیق:رییس شورای حوزه علمیه استان تهران و تولیت حوزه علمیه امام رضا علیه السلام در جلسه درس اصول که در همین حوزه علمیه برگزار شد، مطرح کرد: چه بسیار عالمانی که جهلشان آنان را هلاک کرد.
وی افزود: چنین عالمانی چون علم نافع نداشند هیچ نفعی از آن علم کسب نکردند.
حجت الاسلام والمسلمین رشاد با اشاره به اینکه بسیاری از علوم هیچ ثمری در سعادت آدمی ندارند، ابراز کرد: برخی علوم در بهبود حالات، اوصاف و افعال آدمی
هیچ اثری ندارند، یا اگر احیانا کسی علم نافع فرا گرفته باشد ولی به لوازم آن ملتزم و یا عامل نباشد سود و اثری از آن علم کسب نخواهد کرد.
رییس شورای حوزه علمیه استان تهران با بیان اینکه کسب علم به تنهایی نمی‌تواند تاثیر گذار باشد، اظهار داشت: صرف داشتن علم و انباشتن دانش و معلومات مشکلی از مشکلات انسان را برطرف نمی‌کند زیرا علم زمانی ارزشمند و کارآمد می‌شود که انسان عامل به دانسته‌های آن علم باشد.
تولیت حوزه علمیه امام رضا علیه السلام با تاکید بر اینکه علم نافع زمانی ثمر بخش است که به آن عمل شود، گفت: زمانی که انسان به علمی مجهز می‌شود اگر به آن علم عمل کند به طور قطع اثر بخشی آن علم را مشاهده خواهد کرد؛ بنابراین گاهی ممکن است به تصور آن که علم نافع نیست یک فرد هلاک شود یا به جهت اینکه علم نافع است علم را کسب کند ولی به  آن عمل نکند در این هنگام نیز عالم، هلاکت می‌شود.
این مفسر قرآن کریم ادامه داد: گاهی ما عالمی را می‌بینیم که دانشمند برجسته و یا فیلسوف نامداری است اما افعالی از او سر می‌زند که یک فرد عادی هم آن خطا را انجام نمی‌دهد و این امر به این دلیل است که علم او علم نافع نبوده و یا اگر بوده به ابعاد مختلف آن عمل نکرده است؛ بنابراین او عملا یک فرد عامی است چرا که یک فرد عامی فاقد علم در چنین ورته‌ها و دام‌هایی گرفتار می‌شود پس عالم به ظاهر عالم نیز چنین است.

منبع:
پایگاه اطلاع رسانی هیأت رزمندگان اسلام

پربازدیدترین اخبار
پنجره
ارسال نظر
نام:
ایمیل:
* نظر:
تازه ها
پربحث ها