aghigh.ir

کد خبر : ۹۰۰۹۵
تاریخ انتشار : ۲۲ شهريور ۱۳۹۶ - ۲۱:۲۶
روزشمار محرم(بیست و دوم ذی‌الحجه)؛
امام حسین (ع) در منزلگاه ثعلبیه ماجرای حضرت یحیی و شباهت فرجامش به این پیامبر را بیان کرد.
عقیق:کاروان امام حسین(ع) در روز بیست و دوم ذی‌الحجه به منزلگاه ثعلبیه رسید و توقف بسیار کوتاهی در آن منطقه داشته است. میان منطقه خزیمیه و ثعلبیه ۲۳ میل فاصله بود. منطقه ثعبیه دو سوم راه مکه تا کوفه بود. این منطقه جمعیت قابل توجهی داشت و محل اتراق کاروان‌ها بود؛ بنابراین گزارش، برخی از مورخان دیدار فرزدق با امام حسین (ع) را در این منطقه ذکر کرده‌اند که قطعا نادرست است. دیدار بشر‌بن‌غالب اسدی نیز مطرح شده است.
امام سوم شیعیان در منزلگاه ثعلبیه با اباهر‌ازدی ملاقات کرد. او علت خروج امام را پرسید و بنی‌امیه را ستایش کرد. امام فرمود::اگر در مدینه بودی جای پای جبرییل را در خانه‌مان نشانت می‌دادم.
امام حسین (ع) در همین منزلگاه با وهب‌بن‌عبدالله و همسرش و مادرش دیدار کرد و آن‌ها تا کربلا امام را همراهی کردند. برخی گفته‌اند این افراد ابتدا مسیحی بودند. دیگر بار خبر شهادت مسلم و هانی به امام رسید. امام به خانواده عقیل فرمود::بروید. آن‌ها گفتند:تا انتقام نگیریم از پای نمی‌نشینیم. (این گفته قابل تردید است).
شایان ذکر است امام در منزلگاه ثعلبیه ماجرای حضرت یحیی و شباهت فرجام خود را به این پیامبر (شهادت و قرار گرفتن سر در تشت) بیان کرده است.
امام حسین (ع) در این منزلگاه با بجیر، مردی از اهالی ثعلبیه ملاقات کرد. وی می‌گوید امام سوم شیعیان با لباسی زرد رنگ با جیبی در قسمت بالای ان دیده شد.
خاطرنشان می‌شود امام حسین (ع) در این محل خواب دید که منادی می‌گوید شما شتابانید و مرگ نیز با شتاب در پی شما است تا به بهشتتان برساند و علی‌اکبر در باب آن خواب با پدر گفت‌وگو کرد. این خواب را به منزلگاه‌های دیگر نیز نسبت داده‌اند.

پی نوشت:
۱. الحسین فی طریقه الی‌الشهاده
۲. تاریخ طبری (ترجمه پاینده)
۳. الفتوح
۴. اللهوف
۵. آینه در کربلاست (محمدرضا سنگری)
منبع:باشگاه خبرنگاران
پربازدیدترین اخبار
پنجره
ارسال نظر
نام:
ایمیل:
* نظر:
تازه ها
پربحث ها