aghigh.ir

کد خبر : ۸۹۰۳۳
تاریخ انتشار : ۲۰ مرداد ۱۳۹۶ - ۱۸:۴۱
حجت الاسلام رضا غلامی:
حجت الاسلام رضا غلامی گفت: مقدمه واجب انسان شناسی، خودشناسی است و تا زمانی که انسان برداشتی از مقصد نداشته باشد امکان حرکت ندارد.
عقیق: دومین درس گفتار از سلسله درس گفتارهای «فلسفه تمدن نوین اسلامی» توسط حجت الاسلام والمسلمین رضا غلامی، رئیس مرکز پژوهش‌های علوم انسانی اسلامی صدرا،  در خانه اندیشمندان علوم انسانی برگزار شد.

این درس گفتارها که طی ۱۰ هفته ارائه می شود، اصلی ترین مباحث مربوط به ماهیت، مولفه ها و الزامات شکل گیری تمدن جدید اسلامی را مورد بحث قرار می دهد و متن آن نیز پس از ویرایش به صورت کتاب منتشر می شود.

رضا غلامی با اشاره به اینکه موضوع اصلی تمدن نوین اسلامی، انسان است، گفت: این مهم بدین معناست که هر آنچه برای تمدن نوین اسلامی اتفاق بیافتد برای انسان و در جهت تعالی انسان است.

وی تبیین کرد: مقدمه واجب انسان شناسی، خودشناسی است و تا زمانی که انسان برداشتی از مقصد نداشته باشد امکان حرکت ندارد و ضرر انصراف از خودشناسی مدفون شدن گوهر وجودی انسان است.

رئیس مرکز پژوهش‌های علوم انسانی اسلامی صدرا در تعریف انسان در تراز تمدن اسلامی اظهارکرد: این انسان، موجودی دو ساحتی با اصالت روح، آزاد، صاحب کرامت، فعال، خلاق، پیشرفت طلب، تعالی خواه، مشارکت جو، فضیلت گرا، مسئولیت پذیر و ابد زیست است که از شایستگی لازم برای قدم نهادن در مسیر تمدن نوین اسلامی، برخوردار است و ساخت تمدن را به مثابه اهداف میانی جامعه اسلامی و مقدمه دستیابی به اهداف عالی در نظر می گیرد.

رضا غلامی با بیان اینکه اهداف عالی همان رشد و رسیدن به تعالی است، افزود: هیچ‌گاه پایانی را نمی توان برای اهداف عالی متصور شد.

وی راه ظهور مختصات انسان در تراز تمدن را پرورش عنوان کرد و در ادامه پرورش را دانایی و ملکه شدن رفتارها در وجود انسان تبیین کرد.

رئیس مرکز پژوهش‌های علوم انسانی اسلامی صدرا  تاکید کرد: جامعه ای که آرزوی تمدن سازی را دارد، علاوه بر ضرورت داشتن نظریه و مدل برای پرورش افرادش، باید به صورت گسترده و جامع با بهره گیری از تمام نهادها و ابزارهایش برای پرورش افراد جامعه اش، سرمایه گذاری کند.


منبع:مهر
پربازدیدترین اخبار
پنجره
ارسال نظر
نام:
ایمیل:
* نظر:
تازه ها
پربحث ها