عقیق |‌ aghigh.ir

کد خبر : ۱۰۲۶۰۵
تاریخ انتشار : ۱۷ آذر ۱۳۹۷ - ۲۲:۳۳
واعظی در نشست خبری «دین و عقلانیت در ادیان با تأکید بر آموزه‌های رضوی»:
رئیس مرکز مطالعات عالی انقلاب اسلامی گفت:‌ پیش‌نشست «دین و عقلانیت در ادیان با تأکید بر آموزه‌های رضوی» روز دوشنبه ۱۹ آذر‌ماه جاری در دفتر نمایندگی مقام معظم رهبری در دانشگاه تهران برگزار می‌شود.
عقیق:نشست خبری «دین و عقلانیت در ادیان با تأکید بر آموزه‌های رضوی» با حضور علی عسگری یزدی رئیس دانشکده معارف و اندیشه اسلامی دانشگاه تهران، محمود واعظی رئیس مرکز مطالعات عالی انقلاب اسلامی دانشگاه تهران، حجت‌الاسلام طباطبایی مسئول دبیرخانه همایش بین‌المللی امام رضا (ع) و گفت‌وگوی ادیان در دفتر مرکز مطالعات انقلاب اسلامی پیش از ظهر امروز (شنبه ۱۷ آذر ماه ) برگزار شد.

عسگری‌یزدی: درصدد گسترش اندیشه‌های رضوی در بعد گفت‌وگوی ادیان در جهان هستیم

در ابتدای این نشست عسگری رئیس دانشکده معارف و اندیشه اسلامی دانشگاه تهران با اشاره به اقدامات انجام شده از سوی دانشکده برای دستاوردهای انقلاب در بعد داخلی و بین‌المللی گفت:  در ضمن ارتباط با مراکز علمی در جهان، از تمامی کشورهای مخاطب اعضای هیأت علمی را جذب کرده، همچنین در حال جمع‌آوری اطلاعات، مقالات و کتب با موضوع مبانی انقلاب اسلامی هستیم. در این راستا در بخش گفت‌وگوی ادیان از منظر آموزه‌های امام رضا (ع) هم ورود پیدا کرده‌ایم. 

وی افزود: این همایش در راستای گسترش اندیشه‌های اهل بیت و حضرت ثامن الائمه (ع) در سطح بین‌المللی است. از آنجایی که امام رضا (ع) نحوه تعامل با دیگر پیروان ادیان و نحوه گفت‌وگو با آنان را به مسلمانان یاده‌ داده‌اند. بر آن شدیم که در آستانه چهلمین سال انقلاب اسلامی، دستاوردهای انقلاب را در زمینه‌های مختلف به نمایش بگذاریم.

واعظی: استفاده از وبینار به جای سمینار برای دور زدن تحریم‌ها/ ارسال ۲۱۶ مقاله از ۱۲ کشور

در ادامه واعظی رئیس مرکز مطالعات عالی انقلاب اسلامی دانشگاه تهران با اعلام اینکه اولین همایش بین‌المللی امام رضا (ع) و گفت‌وگوی ادیان روزهای ۱۰و ۱۱ بهمن ماه سال جاری برگزار می‌شود، ابراز داشت:‌ محورهای اصلی همایش در چهار حوزه عقلانیت در ادیان، خدامحوری نقطه مشترک ادیان، نقش گفت‌وگوهای دینی در همزیستی مسالمت آمیز پیروان ادیان و محبت و عدالت در ادیان می‌باشد.

وی درباره اهداف برگزاری این همایش گفت:‌ معرفی و گسترش الگوی شخصیتی امام رضا (ع) به مجامع دینی جهان،‌ ایجاد و تداوم گفتمان دینی با مجامع و نهادهای دینی غیرمسلمان به‌ منظور معرفی اندیشه‌های اسلام ناب و مقابله با افراط‌گرایی و خشونت‌های معرفی‌شده به نام دین، رفع ذهنیت‌های منفی، سوء تفاهم و آثار ناشی از بمباران تبلیغی و رسانه‌ای علیه اسلام و تشیع، تبیین راهکارهای عملی برای زندگی مسالمت‌آمیز بین پیروان ادیان از جمله اهداف برگزاری اولین همایش بین‌المللی امام رضا (ع) و گفت‌وگوی ادیان است.

 

 

واعظی با بیان اینکه پیش از برگزاری این همایش، ۹ پیش نشست در کشورها و شهرهای مختلف برگزار شده است،‌ خاطرنشان کرد: پیش نشست اول با موضوع ادیان هند ۹ اسفند ماه گذشته، پیش‌ نشست دوم در بیروت در مردادماه سال جاری، و پیش نشست سوم هم در آبان ماه گذشته در روسیه برگزار شد. در این همایش از ۱۲ کشور لبنان، روسیه، فرانسه، تونس، هند، پاکستان، افغانستان، تانزانیا، اندونزی، مالزی، فیلپین و سوریه مقالاتی به دبیرخانه همایش واصل شده است.

وی با اشاره به دریافت ۲۱۶ مقاله ادامه داد: پیش نشست محبت و خانواده در ادیان از دیدگاه امام رضا (ع) در ارومیه روز سوم دی ماه و پیش نشست جایگاه گفت‌وگو از منظر امام رضا (ع) در یزد روز ششم دی ماه جاری برگزار می شود. همچنین پیش‌نشست «دین و عقلانیت در ادیان با تأکید بر آموزه‌های رضوی» نیز روز دوشنبه ۱۹ آذر ماه جاری در دفتر نمایندگی مقام معظم رهبری در دانشگاه تهران از ساعت ۹ تا ۱۲ با سخنرانی اردشیر خورشیدیان رئیس انجمن موبدان تهران، مارنرسای بنیامین از کلیسای شرق آشوری ایران، حمامی لاله زار خاخام اعظم جامعه کلیمیان و مجید معارف، منصور پهلوان، مفتونی، امیدی، بی‌آزار شیرازی، عسگری یزدی و عالمان اهل سنت برپا می‌شود.

رئیس مرکز مطالعات عالی انقلاب اسلامی دانشگاه تهران در پاسخ به سؤال خبرنگار خبرگزاری فارس مبنی بر اقدامات صورت گرفته بر برگزاری این همایش در کشورهای غربی تصریح کرد:‌ در شرایطی که امکان حضور ما در برخی کشورها نیست، درصدد استفاده از وبینار به جای سمینار هستیم. زیرا به راحتی اجازه حضور افراد در ایران داده نمی‌شود. بنابراین در تلاش هستیم وبینارهایی با بسیاری از صاحبان ادیان از کشورهایی از جمله  لندن، رم و غیره صورت گیرد و این در اثر محدویت‌هایی است که نظام سلطه برای جمهوری اسلامی ایجاد کرده است و ما نیز از این شیوه بهره می‌بریم.

وی با تأکید بر اینکه بیش از هر زمانی به سیره امام رضا (ع) در حوزه گفت وگو نیازمند هستیم، افزود: اجازه همگرایی در بسیاری از کشورها به ما داده نمی‌شود و کشورها زیر فشار دشمن هستند. این در حالی است که همگرا شدن با جمهوری اسلامی در دنیا یک جرم است. بعضی از موضوعات ما در دنیا واقعاً مغفول است و آن هم سرمایه‌ای مانند امام رضا (ع) است که باید در مورد آن کار کنیم. در این مسأله، اصل همگرایی برای ما موضوعیت دارد و فضای امروز جهانی هم می‌طلبد که ما بیش از پیش به فضای همگرایی نزدیک شویم.

در پایان نیز حجت‌الاسلام طباطبایی مسئول دبیرخانه همایش بین‌المللی امام رضا (ع) و گفت‌وگوی ادیان با بیان اینکه این همایش به همت معاونت فرهنگی آستان قدس رضوی برگزار می‌شود، گفت: این همایش، یک همایش علمی صرف نیست. زیرا در حاشیه این همایش برنامه‌های متنوعی از جمله برگزاری نمایشگاه عکس هم برپا می‌شود.

پربازدیدترین اخبار
پنجره
ارسال نظر
نام:
ایمیل:
* نظر:
تازه ها
پربحث ها